Obecní úřad
Vápno č.p. 26
533 16 Vápno
S čím Vám můžeme pomoct?
Obec Vápno se rozkládá na kopci a svahu jižním a západním směrem. Z obou stran je obklopena smíšenými lesy. Ostatní okolí tvoří louky a pole. Krásný pohled do dalekého okolí je od hřbitova a z hřiště. V samé blízkosti obce rostou krásné smíšené lesy vhodné k procházkám, houbaření a pozorování lesní zvěře. Dále se v naší obci nachází dva památné stromy.
V obci se nachází dva menší rybníky. Hoření rybník v „Hliníku“ jeho okolí je velmi pěkně upraveno a udržováno díky manželům Bosmanovým. Dolní rybník je o trochu větší. Slouží především jako požární nádrž, chovný rybník pro místní rybářský spolek a v zimě jako kluziště pro děti a mládež k bruslení. U tohoto rybníku je zastřešená studánka s velice dobrou kojeneckou vodou. Přepad vody ze studánky je sveden do rybníka, proto je celoročně průtokový a rybník nikdy úplně nezamrzne.
Základy žádných staveb se nedochovaly. Mince a kovové předměty. (Amatérský sběratel nachází v lese za hřištěm směrem na Strašov drobné mince a různé kovové předměty).
Obec má novou budovu obecního úřadu čp. 26. kterou zastupitelé využívají. Obec má sedmičlenné obecní zastupitelstvo.
V obci je hojně využívána kulturní místnost soukromými osobami i různými organizacemi vybudována z bývalého jeviště místního sálu a prostoru pod jevištěm.
Děti a mládež využívají dětské hřiště u lesa za školou vybudované v roce 2007. Slouží také k odpočinku projíždějících cyklistů, protože zde vede vyznačená cyklostezka. Fotbalové hřiště zvané „Pod duby“ je hojně navštěvováno, je zde obytná buňka, přístřešek s lavičkami, ohniště a udírna.
První zmínka o kostelu je doložena roku 1366. Přijmu té obce Vápno, Strašov, Chýšť. Dříve se konal průvod „Božího těla“ na návsi a v okolí kostela. Dnes už se „Boží tělo“ světí pouze v prostorách kostela. Přifařené obce – Vápno, Strašov, Přepychy, Malé Výkleky, Chýšť …
Na svátek sv. Jiří 24. dubna nebo následující neděle po Jiřím.
Dříve se v obci konala velmi slavná a navštěvovaná pouť byla jedna z prvních na jaře v okolí. Náves byla plná atrakcí – lunaparků a prodejních stánků. Bohužel s postupem let začala tato akce upadat v zapomnění. Již několik let se v obci pouť takto neslaví.
Při kostelu Sv. Jiří stojí prostá otevřená zvonice, tedy zvonová stolice se stříškou. Postavena v roce 1933, kdy nahradila stejně řešenou zvonici, která byla vystavěna okolo 60. let 19. století. Stará zvonice se zvony z let 1529, 1602 a 1604 padla za oběť požáru. Dnešní nemá při stejné konstrukci obvyklý hranolový bedněný plášť, ale pouze stříšku, jako jediná v Čechách.
V obci se nechází socha sv. Jana Nepomuckého. Tato socha je navržena na kulturní památku. Podstavec pod sochou s erbem hraběte Kinského. Směrem na Malé Výkleky se nacházela socha Matičky s jezulátkem, která však byla v minulosti ukradena.
Pomník padlým ve válkách – pomník obětem válek byl za pomoci členů vojenské historie Pardubicko opraven a posléze odhalen roku 2004. Vrchol pomníku s holubičkou byl odcizen.
Moučníky – v našem kraji se na štědrý den obalují makové buchty v sirobu a strouhaném perníku.
Místní tradicí se stal zvyk dávání ozdobeného smrku krepovými fábory podle pohlaví dítěte. Narodí-li se chlapec smrk se zdobí modrými fábory, pokud se narodí děvče smrk se zdobí do červena. Tento smrk je umístěn k vratům. Poté se všichni schází v místní kulturní místnosti a řádně se připije na zdraví dítěte.
Naše projekty