ObecVápno
ObecVápno

Historie obce

Obec Vápno leží v okrese Pardubice, kraj Pardubický, necelých 7 km severně od Přelouče a 8 km jihovýchodně od Chlumce nad Cidlinou. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 132 obyvatel.

Obec Vápno se nachází na samé západní hranici pardubického okresu a spadá do Východolabské tabule.

První písemná zmínka je z roku 1337, ale podle různých nálezů a dalších souvislostí vzniklo mnohem dřív. Řada dokladů o osídlení tohoto území pochází i z doby laténské (4. - 1. století př. n. l.). Z této doby pocházejí i nálezy z bronzu v kombinaci se železem z okolí Chlumce nad Cidlinou, od něhož je naše obec vzdálena cca 10 km. Osídlení pokračovalo i dále v tzv. římské době (až do 4. století), kdy bylo keltské obyvatelstvo vystřídáno germánským. Po přetržce ve vývoji osídlení v době tzv. stěhování národů začíná zhruba od 5. - 6. století nová vývojová etapa, spojená s usazováním slovanského obyvatelstva, která pak plynule navazuje na raně středověké období. Pocidliní se spolu s celými severovýchodními Čechami stalo doménou silného kmene Charvátů. Je obecně přijímáno, že toto území patří do nejstaršího osídlení na území Čech. Stálou dominantou i pro část okolí je kostel sv. Jiří, ležící na úbočí vyvýšeniny zvané Sušina, písemně doložený od roku 1366, a ojedinělou dominantou, která je otevřená dřevěná zvonice stojící ve stínu mohutné památné lípy. Dalším památným stromem je rozložitá hrušeň majestátně stojící v poli směrem k Malým Výklekům. Zdejší obec bývala centrem kulturního života (vč. školství již od r. 1738) pro desítku okolních obcí. Dnes tu žije asi 140 obyvatel, v 60 domech. Své služby nabízí pošta a základní škola. Její historie sahá již do roku 1738. Stará farní pamětní kniha připomíná, že v tomto roce byla zbudována škola ve stylu secese.

Za 40 let byla postavena další z dříví farního lesa a až teprve v roce 1882 byla vysvěcena škola nová. Měla pět tříd a bylo do ní toho roku zapsáno 448 dětí. Začátkem 20. století už jsou třídy čtyři a dětí kolem 150. V současné době máme ve škole dvě třídy (pět ročníků) a družinu, v tomto školním roce k nám z deseti obcí dojíždí 30 dětí. Na hřiště, z něhož je úžasný výhled na Strašovský rybník a při krásném počasí dohlédneme až na Železné hory, se dostaneme lesní cestou, vedoucí okolo dětského hřiště.

Místní jméno Vápno vzniklo z podstatného jména vápno = vápenný kámen nebo vápenná zem i vápno pálené, které se tu těžilo. Obec Vápno je poprvé připomínána v Reliquiae tabularum terrae, což jsou pozůstatky desk zemských:"1337 Vápna vsi...", v dalších dokladech je uvedeno: "1369 Cymentum, wapno;... 1384-1399 Cementum alias wapno; 1379 villa Wapno".

Archeologické nálezy

Nálezy v prostoru Pruského tábora, zmiňovaného ve školní kronice, dokazují přítomnost vojsk 5. 6. 1866.

Horní knoflíky s označením vojenské jednotky, dolní z bederního pásu pruského kabátu.nalez 1

Nevystřelené (ztracené) střely z pruské jehlovky. Původně součást papírové patrony.

nalez 2Autor : Bosman Ladislav

Údajné podzemí ve Vápně

Na začátku roku 2013 se skupina amatérských badatelů rozhodla prozkoumat pravdivost legendy, která pojednává o údajné podzemní chodbě vedoucí z kostela sv. Jiří do bývalé Šusinské tvrze, jejíž poloha je neznámá. Na základě výpovědí pamětníků z Vápna i okolnich vsí bylo zjištěno, že přibližně v roce 1947 tito jako náctiletí navštívili toho podzemí. Jejich verze se trochu rozcházejí. Jedni byli v chodbě, která pokračovala dále do podzemí, druzí v podzemním prostoru. Obojí bylo přístupné propadem na povrchu asi 4 metry do hloubky. Tolik z rozhovoru s pamětníky. Během času celá záležitost upadla v zapomnění a další informace nejsou známy. Na základě těchto zjištění bylo vytipováno možné vhodné místo ke kopání. Během prací se opravdu narazilo na útvar vytvořený lidskou činností. Badatelé odkryli zavalenou chodbu, která po třech metrech končí čelbou. Po malé přestávce proběhl v této lokalitě průzkum psychotronikem i geofyzikální metodou, měřilo se i v kostele sv. Jiří. Tato měření prokázala přítomnost podzemních dutin připomínající tvarem vyraženou štolu, která končí cca po tří stech metrech pod zbytky zdiva kruhového objektu, nacházejících se cca metr a půl pod terénem. Rovněž v kostele se prokázala dutiny pod kněžištěm vedoucí vně kostela směrem k výše zmiňovanému místu. Nutno dodat, že všechny zmiňované prostory jsou vyraženy v masivní opukové vrstvě. Povrchové prozkoumání celého sledovaného prostoru přineslo několik nálezů. Jedná se o středověké železné zemědělské nástroje. Bylo nalezeno také větší množství železité strusky dále i hrot šípu. Veškeré nálezy byly darovány východočeskému muzeu v Pardubicích. Na základě všech těchto zjištění zle usuzovat o osídlení tohoto prostoru již v dávné minulosti. Snažení badatelů pokračuje jen velmi pomalu z důvody nedostatku prostředků i volného času zúčastněných.

Celé toho pojednání je ryze amatérské a nesnaží se nikterak o odborný výklad.

chodbaPohled: částečně odkrytá chodba

odkryvDalší fáze odkryvu

čelba chodbyČelba chodby

pohledPohled do výkopu zhora

zhoraNálezy v lokalitě

nálezy

Naše Obec

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Odstávky ČEZ

dnes, sobota 27. 4. 2024